Przedszkole w Szkole
Opis dedykowany Projektowi systemowemu 9.1.1
Rozwój wykształcenia i edukacji w regionach z przeznaczeniem na rozwój edukacji przedszkolnej
Szanowni Państwo,
3 lipca 2013r. został podpisany dokument:
Zasady przygotowania, realizacji i rozliczania projektów systemowych w ramach Poddziałania 9.1.1. PO KL w zakresie przygotowania oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych do świadczenia wysokiej jakości usług na rzecz dzieci w wieku przedszkolnym.
Oznacza to, że na edukację najmłodszych będą udostępnione dodatkowe środki w wysokości 53 mln EURO, tj. ponad 200 mln PLN. Środki te zostały przesunięte z Priorytetu III (Wysoka jakość systemu edukacji) do Priorytetu IX (Rozwój wykształcenia i edukacji w regionach) z przeznaczeniem na rozwój edukacji przedszkolnej. Jest to nowa realizacja wyodrębniona w ramach Poddziałania 9.1.1 Zmniejszanie nierówności w stopniu upowszechnienia edukacji przedszkolnej PO KL realizowana w trybie systemowym obok wyłanianych w trybie konkursowym projektów umożliwiających tworzenie nowych, bądź wsparcie istniejących przedszkoli lub innych form wychowania przedszkolnego. Dodatkowe fundusze pomogą w przygotowaniu, w ponad 430 gminach, 2500 oddziałów przedszkolnych do świadczenia wysokiej jakości usług na rzecz dzieci w wieku przedszkolnym.
Serdecznie Państwa zapraszamy do skorzystania z naszej wiedzy i doświadczenia w kompleksowej obsłudze oraz realizacji tego typu projektów.
I. Dlaczego organizacja Przedszkola w Szkole?
Projekt ma zasięg ogólnopolski, a celem dodatkowych działań realizowanych w ramach Poddziałania 9.1.1 jest:
• poprawa warunków funkcjonowania istniejących oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych
• przygotowanie oddziałów przedszkolnych zlokalizowanych w szkołach podstawowych do świadczenia usług najwyższej jakości na rzecz dzieci w wieku przedszkolnym
• likwidacja barier w dostępie do edukacji przedszkolnej dzieci z terenów wiejskich i wiejsko-miejskich
• wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci nieobjętych wychowaniem przedszkolnym
• stałe, zgodne z polityką oświatową państwa upowszechnianie edukacji przedszkolnej
Potrzeba modernizacji wynika z faktu niedostosowania warunków lokalowych i organizacyjnych w tych oddziałach do potrzeb i możliwości dzieci młodszych. Jest tak dlatego, iż dotychczas z usług oddziałów przedszkolnych w szkołach korzystały przeważnie dzieci 5- i 6- letnie. Jednak potrzeby w zakresie wychowania przedszkolnego oraz upowszechnianie edukacji przedszkolnej powodują, że z tych oddziałów zaczynają korzystać również dzieci młodsze – 3- i 4-letnie, którym należy zapewnić opiekę i ofertę edukacyjną dostosowaną do ich potrzeb i możliwości rozwojowych.
Działania w powyższym zakresie są zgodne z kierunkiem zmian w ustawie o systemie oświaty uchwalonym przez Sejm RP 13 czerwca 2013 r., w zakresie zwiększania dostępności wychowania przedszkolnego w Polsce. Zgodnie z koncepcją resortu edukacji, od 1 września 2015 r. gminy zostaną zobowiązane do zapewnienia wszystkim dzieciom czteroletnim, a od dnia 1 września 2017 r. również wszystkim dzieciom trzyletnim miejsca realizacji wychowania przedszkolnego. Zakres planowanych modyfikacji zawiera również propozycję przekształcenia z dniem 1 września 2016 roku oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych w przedszkola, przy jednoczesnym utworzeniu zespołów szkolno - przedszkolnych.
II. Grupa docelowa
• Oddziały przedszkolne w publicznych i niepublicznych szkołach podstawowych z terenów wiejskich i wiejsko-miejskich, w których nie ma przedszkoli
• Oddziały przedszkolne w publicznych i niepublicznych szkołach podstawowych z terenu gmin wiejskich o najniższym stopniu upowszechniania edukacji przedszkolnej w skali regionu, gdzie poza szkołami podstawowymi z oddziałami przedszkolnymi funkcjonują inne przedszkola, lub inne formy edukacji przedszkolnej (niezależnie od oddziału przedszkolnego)
*W przypadku stwierdzenia przez IP/IP2/IP - Instytucja Pośrednicząca/, iż dany organ pośredniczący nie wykorzysta wszystkich wynikających z wstępnych kalkulacji środków finansowych, lub w przypadku stwierdzenia oszczędności na etapie realizacji zakontraktowanych projektów oraz konstruowania wniosków o płatności IP/IP2 może podjąć decyzję o:
- w pierwszej kolejności, przeprowadzeniu dodatkowego naboru wniosków skierowanego do dodatkowych oddziałów przedszkolnych zlokalizowanych na terenie gminy (wiąże się to z rozszerzeniem listy placówek objętych wsparciem)
- w dalszej kolejności, zwiększeniu, w uzasadnionych przypadkach, wartości projektów realizowanych z uwzględnieniem limitu - 20 % wartości projektu
- przeprowadzeniu dodatkowego naboru wniosków skierowanego do oddziałów przedszkolnych objętych wsparciem – pod warunkiem, że wykorzystane zostały powyższe możliwości
III. Beneficjent
Beneficjentami w projekcie mogą być wyłącznie organy prowadzące publiczne i niepubliczne szkoły z oddziałami przedszkolnymi.
Zadania Beneficjenta:
• przygotowuje projekt systemowy, który obejmuje tylko te oddziały przedszkolne, dla których jest on organem prowadzącym
• szacuje łączne potrzeby oddziałów przedszkolnych zlokalizowanych przy szkołach podstawowych, dla których jest organem prowadzącym w zakresie wskazanym w katalogu wydatków kwalifikowalnych
• informuje szkoły i oddziały przedszkolne o możliwości skorzystania ze wsparcia udzielanego w ramach projektu systemowego
• przygotowuje wniosek o dofinansowanie na podstawie oszacowanych potrzeb
• zawiera z IP2 lub IP umowę o dofinansowanie projektu
• dokonuje zakupów towarów i usług
• rozlicza i monitoruje projekt systemowy
• spełnia minimalne wymogi w zakresie oznaczania projektu, np. poprzez nieodpłatne przekazywanie naklejek/tablic umożliwiających oznaczenie zakupionego sprzętu, lub wyposażenia
Beneficjent zobowiązany jest do zapewniania trwałości rezultatów projektu po jego zakończeniu i utrzymaniu oddziału przedszkolnego przez okres co najmniej 2 lat. Projekty systemowe mogą być realizowane w partnerstwie organów prowadzących oddziały przedszkolne.
IV. Finansowanie
Na modernizację oddziałów przedszkolnych przekazano środki w wysokości 53, 7 mln EUR, tj. 210 mln PLN. Wsparcie otrzyma 2,5 tysiąca oddziałów przedszkolnych zlokalizowanych przy publicznych i niepublicznych szkołach podstawowych. Kwota kalkulacyjna dla jednego oddziału przedszkolnego nie może być większa niż 87 270,05 PLN.
Zadania:
• zadanie 1: organizacja placu zabaw
• zadanie 2: dostosowanie pomieszczeń
• zadanie 3: wyposażenie
Beneficjent nie jest zobowiązany do realizacji wszystkich zadań lub wydatków wskazanych w katalogu wydatków kwalifikowalnych, nie może jednak realizować innych zadań, aniżeli te wyszczególnione w katalogu.
Projekt nie wymaga wkładu własnego.
Okres realizacji pojedynczego projektu systemowego jest dostosowany do indywidualnych potrzeb Beneficjenta, jednak nie może być dłuższy niż rok i powinien zakończyć się nie później niż 30.06.2015r.
Środki na realizację projektu Beneficjent otrzymuje jedną transzą zgodnie z harmonogramem płatności i w momencie bezpośredniego zapotrzebowania, czyli nie bezpośrednio po podpisaniu umowy, lecz tuż przed dokonaniem pierwszych płatności w projekcie.
V. Katalog wydatków kwalifikowalnych
Zadanie 1 - Organizacja placu zabaw
• Zakup wyposażenia i montaż placu zabaw – 45 000 PLN
• Wykonanie bezpiecznej nawierzchni placu zabaw wraz z ogrodzeniem placu zabaw – 60 000 PLN
*Kalkulacja dla 1 – nie więcej niż 4 oddziałów, w przypadku większej liczby oddziałów kwota jest mnożona
Zadanie 2 - Dostosowanie pomieszczeń
• Toalety dla dzieci - 5 000 PLN, na każdy oddział
• Toaleta dla personelu - 5 000 PLN na projekt
Zadanie 3 - Wyposażenie
• Wyposażenie do utrzymania czystości w pomieszczeniach - 3 000 PLN, dla nie więcej niż 4 oddziałów
• Wyposażenie lub doposażenie kuchni w przypadku, gdy wcześniej nie zapewniono dzieciom żywienia lub dożywiania - 25 000 PLN, dla nie więcej niż 4 oddziałów
• Meble przedszkolne - 10 000 PLN, na każdy oddział
• Rolety okienne - 1 000 PLN, na każdy oddział
• Wyposażenie wypoczynkowe - 5 000 PLN, na każdy oddział
• Szatnia i pomieszczenia gospodarcze - 2 500 PLN, na każdy oddział
• Zabawki i pomoce dydaktyczne (komplet zabawek) – 6 000 PLN, na każdy oddział
• Pomoce dydaktyczne (komplet pomocy do realizacji zajęć w jednej grupie przedszkolnej) - 5 000 PLN, na każdy oddział
• Artykuły plastyczne - 3 000 PLN, na każdy oddział
• BHP – 900 PLN, na każdy oddział
• Zabezpieczenia grzejników - 3 000 PLN, na każdy oddział
• Sprzęt ICT – 25 000 PLN, na każdy oddział
Szanowni Państwo, nasi konsultanci zostali przeszkoleni na potrzeby realizacji tego projektu. Służą Państwu wiedzą merytoryczną oraz doświadczeniem w obsłudze m.in. takich projektów jak: Indywidualizacja procesu nauczania i wychowania uczniów klas 1-3, Zmniejszanie nierówności w stopniu upowszechnienia edukacji przedszkolnej, Radosna szkoła, Cyfrowa szkoła.
Specjalnie dla Państwa komfortu wszystkie informacje dotyczące projektu systemowego w ramach Poddziałania 9.1.1. PO KL w zakresie przygotowania oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych do świadczenia wysokiej jakości usług na rzecz dzieci wieku przedszkolnym udostępniamy na naszej nowej stronie internetowej: www.przedszkolewszkole.edu.pl.
* Informacje o projekcie: Agnieszka Skorodzień, a.skorodzien@mojebambino.pl
*Kalkulator wniosku, plac zabaw, sprzęt ICT: Tomasz Krakowski, t.krakowski@mojebambino.pl
*Spotkania warsztatowe w gminie i w placówce: warsztatypws@mojebambino.pl, lub (0 42) 630 01 30
Serdecznie zapraszamy do wspólnej realizacji projektu.
Zadbajmy o edukację najmłodszych i już dziś pomyślmy o jutrze.
Zespół Moje bambino
Materiał opracowany na podstawie dokumentu z dnia 3 lipca 2013r.
Zasady przygotowania, realizacji i rozliczania projektów systemowych w ramach Poddziałania 9.1.1. PO KL
w zakresie przygotowania oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych do świadczenia wysokiej jakości usług na rzecz dzieci w wieku przedszkolnym.
Materiał opracowany na podstawie dokumentu z dnia 3 lipca 2013r.
Zasady przygotowania, realizacji i rozliczania projektów systemowych w ramach Poddziałania 9.1.1. PO KL w zakresie przygotowania oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych do świadczenia wysokiej jakości usług na rzecz dzieci wieku przedszkolnym.
Źródło: http://www.efs.gov.pl/Wiadomosci/Documents/zasady911.pdf
« powrót